Po dolasku u Bankok, prvo sam se smestila u hotel i malo se tamo još odmarala jer je me prehlada i dalje držala, ali sam posle izvesnog vremena ipak bila spremna da malo prošetam po okolini. Tako sam otišla do obližnjeg hrama Vat Traimit u kojem se nalazi Zlatni Buda.
Ja sam ovaj hram već videla na početku svog boravka na Tajlandu kada sam sa Rašom šetala po Kineskoj četvrti, ali tom prilikom nismo obilazili detaljno, već me je Raša vodio da mi pokazuje različita mesta i tek bi tu i tamo negde i ušli. Ipak, i on mi je naglasio da je ovo važan hram, pa sam još od tada imala nameru da ovde dođem na kraju svog boravka na Tajlandu.
Vat Traimit
Vat Traimit
Sada sam otišla i priča je veoma zanimljiva.
Mada postoji mišljenje da je hram osnovan još početkom XIII veka, u sasvim novom i savremenom delu hrama koji se vidi na prethodnoj slici čuva se Zlatni Buda. Ta figura Bude ne samo da se zove „zlatna“, ona je istinski od čistog zlata, a visoka je 3 metra i teška 5 i po tona!!!
Figura je izvajana u sukotajskom stilu, a pretpostavlja se da je napravljena krajem sukotajskog perioda ili tokom postojanja kraljevine Ajutaja. Međutim, ono što je posebno zanimljivo jeste da je ona u stvari vekovima bila prekrivena gipsom, kako se pretpostavlja da bi na taj način bila zaštićena od burmanskih osvajača koji su bili skloni da kipove od zlata odnose. I tako je to bilo sve do početka druge polovine XX veka kada se prilikom premeštanja figure od, navodno, gipsa unutar hrama, figura otkačila sa krana i pala. Tom prilikom je otpao deo spoljašnjeg gipsa i ukazalo se zlato. Nakon toga je figura sređena i postavljena u hramu gde i dan danas može da se vidi.
Zlatni Buda
Posle posete hramu i Zlatnom Budi, izašla sam na ulicu i nastavila da šetam po Kineskoj četvrti, ali bez ikakvog posebnog cilja. Usput sam viđala različite zgrade, a jedna mi je bila posebno zanimljiva i lepa – na njoj se vidi i prošlost, i protok vremena, i sadašnjost, a sigurno krije nebrojene priče o sudbini ljudi koji su je koristili i koji je i dan danas koriste.
Kineska četvrt, detalj
Zatim sam shvatila da bih mogla nešto i da pojedem, što nigde na Tajlandu nije zapravo veliki problem, a pogotovo ne u Kineskoj četvrti. Tako sam svratila na jedno mesto gde sam pomislila da je jelo koje sam naručila bila lepa kombinacija Tajlanda i Kine.
Prolećne sarmice od svinjetine i škampa
Izgledalo je kao da se svuda po četvrti sprema hrana, a ja sam se još na par mesta zaustavila da bih fotografisala. Međutim, ovog dana sam se rano povukla u hotelsku sobu jer sam htela da se što više odmaram kako bih oporavila i ojačala svoje telo. To mi je u velikoj meri i pošlo za rukom.
Ulična hrana u Kineskoj četvrti, detalj
Sledeći dan je bio poslednji celi dan koji sam provela u Bankoku i ja sam rešila da prvo odem da posetim izuzetno važan hram koji nisam stigla tokom svog prvog boravka u ovom impresivnom gradu. U pitanju je hram čiji je skraćeni naziv Vat Pra Četupon, ali je mnogo poznatiji pod najskraćenijem nazivu – Vat Po.
Imajući u vidu da je vlažnost vazduha sada već bila konstantno visoka, a jutarnja temperatura viša nego na početku mog boravka na Tajlandu, odlučila sam da do hrama rano ujutru odem i mislim da je to bila veoma dobra odluka, bez obzira na klimatske okolnosti i doba godine. Naime, ovo je veoma popularno mesto među posetiocima i mislim da je dobro da se dođe u posetu što ranije (hram se otvara u 8 ujutru) da bi se sve lepo videlo, a bez prevelike gužve. Ali, zbog tog ranog doba dana, inače veoma prometna ulica u kojoj je bio moj hotel sada je bila prilično mirna.
Kineska četvrt, detalj
Za početak sam od Kineske četvrti otišla do okoline hrama Vat Po metroom. Eto, poželela sam da se vozim i tim prevoznim sredstvom. Uzgred, Bankok ima i veoma poseban nadzemni, uzdignuti metro, ali to nisam imala niti vremena, niti potrebu da isprobavam, jer mi nije bilo zgodno u mojim obilaženjima, a na kraju krajeva ja nisam neki saobraćajni inženjer koji istražuje javni prevoz u Bankoku i na Tajlandu. Razlog zašto ipak srazmerno često pominjem različita vozila kojima sam se prebacivala je više odraz moje fasciniranosti raznolikošću i raznovrsnošću prevoznih sredstava koja su mi jednostavno bila praktična na mom putovanju.
Što se metroa tiče, on je bio impresivan, ali kako sam rano krenula, i tu je bilo poprilično pusto. U povratku je bilo više ljudi, ali tada nisam više imala inspiraciju da fotografišem.
Metro u Bankoku
A što se tiče hrama Vat Po, on se nalazi odmah južno od Velike palate i on zauzima prilično veliku površinu, oko 8 hektara. Osnovan je u XVI veku u vreme postojanja kraljevine Ajutaje i samim tim je praktično najstariji hram u gradu. On je takođe bio i prvi centar za javno obrazovanje u zemlji.
Kada sam ovde stigla prvo sam ušla u jedno prostrano dvorište koje okružuje pravougaono centralno dvorište sa ubosotom koje na četiri strane ima i vihare i „među-dvorišta“. Taj središnji deo je opasan visokim zidom oko kojeg postoji mnoštvo čedija. Upravo ti glavni delovi mogu da se vide na sledećoj fotografiji.
Vat Po: u sredini iza drveća je istočna vihara, desno iza krošnje se nazire krov ubosota, a takođe desno se vidi i zid i nekoliko čedija koji su tu podignuti
Prvo sam snimila neke od čedija i zid koji opasuje unutrašnje dvorište, a onda sam otišla i do jednih vrata kojima se dalje ulazi u središnji deo hrama, gde je jutarnje sunce doprinosilo blještavilu mnoštva zlatnih detalja.
Vat Po, detalj
Vat Po, detalj
Vat Po, detalj
Tu sam prvo ušla u jedno od „među-dvorišta“ gde sam, između ostalog, videla i nekoliko kamenih pagoda i figura koje jasno odražavaju kineski uticaj. Zanimljivo je da su se te kamene skulpture prvobitno koristile kao balast na brodovima koji su se koristili u trgovini sa Kinom, a danas se ovde mogu videti kako ukrašavaju sva ta „među-dvorišta“.
Vat Po, detalj
Vat Po, detalj
Pošto hram Vat Po takođe ima i najveću zbirku figura Bude, preko 1000, mnogi od njih se mogu videti kako ukrašavaju galerije oko svih ovih dvorišta, uključujući i središnje u kojem je ubosot.
Vat Po, detalj
U tom središnjem dvorištu u kojem je ubosot, po uglovima su postavljeni i čediji koji se iz nekog razloga čak na mapi koja se nalazi u samom hramu nazivaju stupama. Već sam ranije pisala o tome da je, koliko sam uspela da iskopam, razlika između ova dva termina u suštini ta da je stupa termin koji se koristi u Indiji, dok bi na Tajlandu trebalo da se koristi čedi. Pa ipak, eto, koriste se oba termina, a sigurno dobri poznavaoci Budizma, što ja svakako nisam, znaju razliku. Uzgred, u jednom od mojih vodiča za njih se koristi naziv – prang.
Vat Po, detalj
Ipak, pre nego što sam otišla da posetim ubosot, prvo sam obratila pažnju na istočnu viharu gde se nalazi velika figura Stajaćeg Bude visoka 8 metara.
Vat Po, Stajaći Buda u istočnoj vihari
Ali, najsvetiji objekat u okviru hrama je svakako ubosot.
Vat Po, ubosot
U unutrašnjosti dominira veliko postolje na čijem vrhu sedi pozlaćeni Buda iznad kojeg je kišobran na devet nivoa koji predstavljaj najsvetiju kraljevsku regaliju na Tajlandu. Već sam ranije pominjala da devet nivoa simbolizuje samog kralja Tajlanda što daje poseban značaj ovom hramu.
Vat Po, unutrašnjost ubosota
Vat Po, unutrašnjost ubosota
Vat Po, unutrašnjost ubosota, detalj
Ubosot je takođe impresivan i zbog murala koji se mogu videti na zidovima svetilišta, a tu su i dekorisani stubovi.
Vat Po, unutrašnjost ubosota, detalj
Zatim sam ponovo izašla u dvorište oko ubosota i tu slikala još neke detalje, a takođe sam primetila i jednu lepu pticu. U pitanju je obični svrakasti drozd (Copsychus saularis).
Vat Po, detalj
Obični svrakasti drozd
Iza unutrašnjeg dvorišta sa ubosotom, nalazi se grupa od četiri velika čedija, a svaki je visok po 42 m. Oni su posvećeni četvorici prvih kraljeva iz dinastije Čakri. Tri na koje se prvo naiđe su prilično slični po obliku, dok je samo jedan, koji se nalazi iza ova tri, neznatno drugačiji.
Vat Po, detalj
Vat Po, detalj
Vat Po, detalj
Ono što je posebno bilo impresivno u vezi sa njima je neverovatno bogatstvo dekorativnih detalja napravljenih od glazirane keramike.
Vat Po, detalj
Vat Po, detalj
Vat Po, detalj
Vat Po, detalj
Vat Po, detalj
Vat Po, detalj
U neposrednoj blizini ovih čedija nalazi se i velika vihara sa Ležećim Budom. I vihara i Buda su napravljeni 1832. godine od strane kralja Rame III (r/v 1788/1824-1851).
Vat Po, vihara sa Ležećim Budom
Ulaz u viharu
Duž sredine vihare postavljena je ova pozlaćena statua Bude koja ima impresivne dimenzije – duga je 46 m, a visoka 15 m i to je najveći Ležeći Buda u gradu i jedan od najvećih u čitavoj zemlji. Figuru Bude je prilično teško sagledati u potpunosti, pošto je ne samo ogradom, već pre svega masivnim stubovima odvojena od praktično prolaza unutar vihare.
Vat Po, Ležeći Buda
Vat Po, Ležeći Buda
Na stopalima Bude, 3 x 4,5 m, mogu se videti po 108 srećnih znakova koji su tu postavljeni u vidu intarzije. Mada posetioci mogu da se zanesu zbog jačine utisaka, ipak stoji i znak (čuvaj se džeparoša) koji ih podseća da moraju da vode računa o svojim stvarima, jer nisu svi koji ovde dođu dobronamerni.
Vat Po, Ležeći Buda, detalj
Vat Po, Ležeći Buda, detalj
Vat Po, Ležeći Buda, detalj
Na unutrašnjim zidovima vihare mogu da se vide i veoma lepi murali.
Vat Po, vihara Ležećeg Bude, detalj
Vat Po, vihara Ležećeg Bude, detalj
Međutim, ovde postoji nešto veoma zanimljivo, mada je u vezi sa ozbiljnom religijom. U prolazu iza leđa Bude, postavljeno je 108 bronzanih činija u koje posetioci treba da ubace novčiće, jer bi to trebalo da im donese sreću. Pošto posetioci najčešće nemaju kod sebe 108 novčića, problem je rešen tako što se kod jedne devojke plati činija sa sitnim novčićima, a onda se ti novčići ubacuju u ove činije duž zida.
Vat Po, vihara Ležećeg Bude, detalj
Vat Po, vihara Ležećeg Bude, detalj
Ja sam, naravno, ovo morala da uradim, a morala sam da snimim i u video-formatu. Evo ga, ali da pojasnim svoje prve reči – prvi deo snimka mi se iz nekog razloga prekinuo ili nisam nešto dobro pritisnula.
Pre nego što sam napustila viharu još jednom sam snimila Ležećeg Budu, ali sa leđa, a ujedno mu se lepo vide i loknice na glavi, kao i postolje na koje mu je naslonjena glava.
Vat Po, Ležeći Buda
Dok sam šetala po zadnjem delu hramskog kompleksa, došla sam i do mondopa gde se nalazi hramska biblioteka sa budističkim svetim rukopisima. Ona nije otvorena za javnost, ali je takođe impresivno i elegantno ukrašena spolja.
Vat Po, Pra mondop
Vat Po, Pra mondop
Vat Po, Pra mondop, detalj
Na više mesta u okviru hramskog kompleksa mogu da se vide skulpture pustinjaka u raznim joga pozama, ali i pozama koje se koriste u okviru tajlandske masaže. Prosvetljenje možda i postignem u nekom životu, ali neke od ovih poza – nikada.
Vat Po, detalj
Vat Po, detalj
Vat Po, detalj
Ove skulpture u okviru jednog hrama ne treba uopšte da čude, pošto je Vat Po takođe i najvažniji nacionalni centar tradicionalne medicine, a to obuhvata i tajlandsku masažu, pa se u okviru hrama nalaze i par paviljona gde tajlandska masaža može da se izučava, ali i da se upražnjava. Takođe je tu i muzej posvećen tradicionalnoj tajlandskoj masaži, pošto ova vrsta masaže koja se pre svega koristi u lečenju predstavlja nematerijalno kulturno nasleđe priznato od strane Uneska.
Vat Po, muzej
U malom, ali vrlo lepo organizovanom muzeju mogu da se vide različiti eksponati, ali i table sa informacijama gde može da se pročita o istorijatu tajlandske masaže, lekovitim biljkama koje se koriste, standardima koji moraju da se poštuju, energetskim tokovima u okviru ljudskog tela i uticaju četiri tradicionalna elementa na zdravlje, kao i o uticaju budističkih principa koji su ugrađeni u same temelje i tajlandske tradicionalne medicine i tradicionalne tajlandske masaže kao jednog njenog dela.
Posle posete muzeju sam nastavila da šetam po hramskom kompleksu koji obiluje neverovatnim mnoštvom detalja. Ulazila sam i u neke vihare i tu viđala statue Bude, ali i samo hodajući između delova hrama, zidova, paviljona i čedija, nisam znala na koju stranu prvo da gledam. Sve je bilo izrazito slikovito.
Vat Po, detalj
Vat Po, detalj
Vat Po, Sedeći Buda u zapadnoj vihari
Vat Po, Sedeći Buda u severnoj vihari
Posebno mi je bio zanimljiv Buda Palilaj koji se nalazi u severnoj vihari i koji je tu postavljen kako sedi na steni u položaju primanja ponuda. A ponude mu ovom prilikom donose jedan slon i jedan majmun.
Vat Po, severna vihara, detalj
Sada sam se uputila ka izlazu, a usput sam samo nastavila da se divim slikovitim delovima hrama fotografišući ih.
Vat Po, detalj
Vat Po, detalj
Vat Po, detalj
Vat Po, detalj
Vat Po, detalj
Vat Po, detalj
Vat Po, detalj