Tajland 2023, 16. deo (Panom Rung, Muang Tam)

Hramski kompleks Panom Rung, zajedno sa još dva druga svetilišta, nalazi se jugozapadno i nedaleko od gradića Prakon Čai na jugoistoku Tajlanda u blizini granice sa Kambodžom. Ova tri svetilišta koja pripadaju kmerskoj kulturi podignuta su početkom II milenijuma nove ere kada je ovo područje bilo deo Kmerskog carstva (802-1431) i sva tri kao jedno kulturno dobro nalaze se na Uneskovoj Potencijalnoj listi svetske baštine.

U prethodnom nastavku sam već počela da pričam o poseti svetilištu Panom Rung tokom svog boravka na Tajlandu početkom 2023. godine. Evo kao podsetnika i mape koja pokazuje koja sam sve mesta obišla tokom ovog putovanja, pa se tu onda lakše može pronaći gde se tačno nalazi ovaj važan lokalitet.

A što se tiče samog Panom Runga, nakon što sam došla do istočne gopure (monumentalnog portala) i malo je bolje zagledala, krenula sam ka glavnom delu svetilišta koje se nalazi u sred kvadratastog dvorišta.

Panom Rung, prolaz kroz istočnu gopuru

Kada se prođe kroz gopuru dolazi se do još jedne platforme sa Nagama koja se zove slično kao i prethodne dve – Most sa Nagama na trećem nivou. Ona se nalazi ispred ulaza u središnji hram. Ova krstoobrazna platforma je kao i prethodne dve ukrašena petoglavim zmijama, Nagama, ali sam ja sad već malo izgubila interesovanje za njih i nisam ih posebno fotografisala. Mnogo mi je bilo zanimljivije da obratim pažnju na hram i na njegovo impresivno pročelje.

Panom Rung, most/platforma sa Nagama je u prvom planu, a zatim sledi glavni hram

Pošto je Panom Rung sagrađen da bi se tu obožavao Šiva, jedan od tri vrhovna božanstva u hinduizmu, na izuzetno lepom zabatu prikazan je Šiva Nataradža, odnosno, Šiva koji igra. Po verovanju, bog Šiva koji igra može da donosi i kreaciju, ali i uništenje. Ovde on igra na svetoj planini Kailasi i prikazan je sa 10 ruku. Oko njega su i druga božanstva – poput Ganeše, Brame i Višnua, a tu su i dve ženske figure – jedna je kraljevska pratilja, a druga kraljevska učenica.

Panom Rung, istočni zabat glavnog hrama

Ispod zabata se nalazi podjednako impresivan nadvratnik, a tu je prikazan Ležeći Višnu koji leži na kralju Nagi koji je sa svoje strane na zmaju. Iz pupka Višnua izbija lotus na vrhu kojeg je Brama, a kod nogu je Višnuova kraljevska pratilja Lakšmi. U desnom delu nadvratnika se jasno vide dva papagaja.

Panom Rung, istočni nadvratnik glavnog hrama

Sada sam pogledala malo po dvorištu i na severnoj strani dvorišta koje je ograđeno zidom mogu da se vide ostaci uništenih prangova iz X veka. Ranije sam već pomenula da je prang naziv za obično bogato ukrašeni toranj koji je tipičan za kmersko graditeljstvo. Ipak, rešila sam da tu dođem kasnije, pa sam se uputila ka južnom delu dvorišta.

Panom Rung, severni deo dvorišta

Svetilište Panom Rung je sagrađeno od ružičastog peščara i to se sasvim lepo vidi kada se središnji hram pogleda sa one strane koja je u datom trenutku obasjana jakim suncem.

Panom Rung, glavni hram

Glavni hram koji je sagrađen u XII veku sastoji se od krstoobraznog dela sa centralnim svetilištem u kojem se nalazi Šivin lingam iznad kojeg se uzdiže glavni toranj. Taj deo se naziva garbagriha. Tom centralnom svetilištu se sa istočne strane, gde je glavni ulaz, prilazi kroz predvorje koje se u hinduističkom graditeljstvu naziva mandapa i upravo se na pročelju mandape nalazi Šiva koji igra. Mandapa i garbagriha su spojene antaralom, manjim prostorom koji ova dva glavna dela spaja u jednu celinu i koji takođe ima bočne ulaze sa dekorativnim zabatima. Sve se ovo mnogo bolje vidi na sledećoj fotografiji, gde sa leva na desno ide centralno svetilište sa glavnim tornjem (garbagriha), zatim antarala, pa mandapa. Skroz desno je deo istočne gopure kroz koju sam ušla. Između istočne gopure i mandape je Most sa Nagama na trećem nivou.

Panom Rung, glavni hram

Kao i pročelje mandape, koje je sa istočne strane, tako je i svaki od preostala tri ulaza koji vode u centralno svetilište sa lingamom veoma bogato ukrašen. Na južnoj strani postoji i jedan kameni čuvar, a tu su i petoglave Nage, da ne ulazim u previše drugih detalja.

Panom Rung, glavni hram, južna strana, detalj

I južna strana antarale i mandape je takođe bogato ukrašena.

Panom Rung, glavni hram, južna strana, detalj

Jugoistočno od glavnog hrama nalazi se i jedan slobodno stojeći objekat, a to je nekada bila jedna od dve biblioteke u okviru hramskog kompleksa iz XIII veka. Danas unutra nema šta da se vidi, ali kao što sam i ja zavirila kada sam tu prošla, tako su i neki mladi monasi ušli unutra, a ubrzo i izašli.

Panom Rung, jedna od biblioteka

Nasuprot ovoj biblioteci, jugozapadno od glavnog hrama, nalazi se Prang Noi ili manje svetilište. Njegov položaj u odnosu na glavni hram se lepo vidi na sledećoj slici.

Panom Rung, Prang Noi je levo, a u pozadini je glavni hram

Prang Noi je sagrađen u XI veku i u njega se može ući samo sa istočne strane.

Panom Rung, Prang Noi

I ovde sam ušla i evo šta se unutra danas može videti.

Panom Rung, Prang Noi

Mada ovaj hramski kompleks uopšte nije veliki, postoji mnoštvo detalja koje je zanimljivo videti. Između ostalog je tu i lepo obziđe koje okružuje kvadratasto dvorište u kojem su ovi razni objekti.

Panom Rung, obziđe

U severoistočnom delu dvorišta je i druga biblioteka iz XIII veka u kojoj su čuvana religiozna dokumenta. Ovde sam ne samo provirila, već sam i snimila kako danas izgleda unutrašnjost građevine.

Panom Rung, unutrašnjost jedne od biblioteka

Ali, najveće mnoštvo detalja može da se vidi na samom glavnom hramu i to na svim njegovim delovima.

Panom Rung, zapadna strana centralnog svetilišta

Panom Rung, severna strana centralnog svetilišta,

Panom Rung, nadvratnik na severnoj strani antarale

Panom Rung, zabat na severnoj strani antarale

Panom Rung, zabat na severnoj strani mandape

Panom Rung, severna strana glavnog hrama

Ja sam sada napravila čitav krug i vratila sam se do istočne strane, a želela sam da odem ponovo na južnu da bih upravo tamo ušla u hram.

Panom Rung, istočna strana glavnog hrama

Panom Rung, zabat na južnoj strani mandape

Na prethodnoj slici se na zabatu vidi bik Nandi, a to je krajnje prikladno jer se i unutra, u mandapi, nalazi figura Nandi ili Nandin, mitskog bića koje je vozilo boga Šive kojem je i posvećen čitav hram.

Panom Rung, Nandi

Nandi je ne samo vozilo boga Šive, već i njegov čuvar, kao i čuvar planine Kajlasa ili Kajlaš gde je Šivino boravište. Zbog toga se u gotovo svim hramovima posvećenim Šivi figura Nandi postavlja tako da je okrenuta ka središnjem svetilištu gde je postavljen lingam kao simbol boga Šive. Na sledećoj slici se lingam ne vidi jer su neki monasi sada tu prolazili, ali vidi se opšti raspored.

Panom Rung, Nandi

Ulazak u središnji deo hrama čuvaju i pet jogina koji se vide na nadvratniku u antarali, dok je u središtu garbagrihe lingam koji simbolično prikazuje boga Šivu.

Panom Rung, nadvratnik u antarale

Panom Rung, Šivin lingam u središtu garbagrihe

Simbolika i položaj hramskog kompleksa na vrhu jedinog uzvišenja u kraju, kao i pozicija u odnosu na strane sveta i kretanje sunca su veoma impresivni. S jedne strane, hram upravo metaforički predstavlja planinu Kajlasa ili Kajlaš na kojoj je Šivin dom. A sa druge strane, određenim danima u godini (četiri puta godišnje, svaki put u toku par dana), sunčevi zraci prolazeći kroz 15 portala dopiru do lingama ili sa istočne ili sa zapadne strane, čime se podstiče i obnavlja životna sila lingama, što sa svoje strane doprinosi dobrobiti čitavog ovog kraja i ljudi koji tu žive.

Posle ovoga sam prošetala do spoljašnje strane zapadnog dela obziđa. Dok sam tu nešto razgledala, pojavilo se nekoliko monaha, pa smo ustanovili da su oni hteli da se slikaju sa mnom, a ja sa njima. Tako smo i uradili.

Sa budističkim monasima kod Panom Runga

Budistički monasi koji su došli u posetu Panom Rungu

Odavde može donekle da se spušta niz zapadnu padinu brda, ali sam ja tu samo fotografisala. Bilo mi je zanimljivo kako se u daljini vidi prostrana ravnica koja okružuje ovo uzvišenje i hram na njegovom vrhu.

Zapadna strana brda sa Istorijskim parkom Panom Rung

Nešto dalje, na padini južno od hramskog kompleksa, odvijao se neki ritual. Ne znam tačno o čemu se ovo radilo, ali mi je svakako bilo zanimljivo da vidim i snimim.

Neki ritual kod Panom Runga

Takođe sam snimila i izgled hramskog kompleksa sa južne strane, kao i nekoliko slikovitih detalja.

Južna strana Panom Runga

Panom Rung, detalj

Panom Rung, detalj

Istim putem kojim sam i došla, tj, Kraljevskom avenijom, sada sam krenula da se vraćam. Na sledećoj slici se vidi platforma kod koje se završava Kraljevska avenija i odakle kreće da se spušta ka parkingu.

Panom Rung, detalj

Kao što može da se primeti na slici, osim budističkih monaha u narandžastim kasajama, što je naziv za monašku odeću, na lokalitetu sam od samog početka nailazila na grupe dece nivoa osnovne škole koja su ovde dovedena u posetu, a to je značilo puno jurcanja naokolo i puno buke. U početku mi je po malo smetalo, ali sam se posle navikla i uopšte nisam imala problem da fino obiđem lokalitet.

Ovde mi je još ostalo da posetim objekat koji sam primetila i na samom dolasku, a u pitanju je paviljon iz XII veka koji se zove Plab Pla. Smatra se da je to bilo mesto gde su se kraljevi kupali i presvlačili prilikom posete hramu. Ja sam ovde samo obišla krug oko ostataka građevine.

Panom Rung, kraljevski paviljon

Panom Rung, kraljevski paviljon Plab Pla

Panom Rung, kraljevski paviljon Plab Pla, detalj

Panom Rung, kraljevski paviljon Plab Pla, južna strana

Inače, u Panom Rungu sam bila u drugoj polovini februara. To je značilo da nema puno kiše, ali je bilo puno sunca i visokih temperatura. Meni je 36 stepeni normalna letnja temperatura, ali kada sam kod kuće, a temperatura ovako visoka, ja sam onda obično u hladu i u zatvorenim prostorijama. Ovde sam, međutim, obilazila, tako da moram da priznam da mi nije bilo lako. Ali, ne žalim se – bilo je puno lepih prizora, čak i nekih sitnih, ali ne manje zanimljivih poput detalja vezanog za lokalnu vegetaciju.

Panom Rung, detalj

Vrativši se do parkinga, našla sam se ponovo sa Im i njenim potomcima, a onda me je ona odvezla do drugog lokaliteta u ovom kraju koji je deo celine upisane na Uneskovu Potencijalnu listu svetske baštine. U pitanju je bio Muang Tam.

Ovoj celini pripadaju i dva manja svetilišta pod nazivom Plai Bat br. 1 i br. 2, pa mi je prvobitni plan bio da odem i do njih, mada su se u hotelu malo začudili kad sam ovo pomenula jer, kako su mi rekli, retko ko se bavi ovim arheološkim ostacima. Čak sam pitala i na informacijama kod Panom Runga, a i čitala sam malo, tako da sam zaključila da je to suviše komplikovano, a pogotovo neizvesno, jer nisam znala šta bih eventualno videla, trebalo je da se penjem (nisam imala ni odgovarajuću obuću), a moglo je i lako da se desi da zalutam. Koliko sam uspela da pronađem u jednom svom vodiču, od nekog manastira treba da se prati neka staza uz manje brdo, bez ikakvih putokaza. Dakle – nije mi ni palo na pamet da tamo idem. Sasvim sam zadovoljna i da sam otišla samo još do Muang Tama.

Dakle, mada je ovo još jedan važan lokalitet, Muang Tam je mnogo manje popularan od Panom Runga, tako da sam ovde uglavnom bila sama tokom obilaska. Sam naziv Muang Tam nije originalno ime svetilišta već znači „donji grad“ jednostavno time odražavajući činjenicu da je smešten u ravnici, a ne na brdu. Pun naziv lokaliteta je Prasat Muang Tam. Inače, „prasat“ na kmerskom i tajlandskom znači „zamak“, „palata“ ili „hram“ i ovaj termin se često na mapama i u vodičima nalazi i uz Panom Rung, ali sam stekla utisak da se češće koristi baš za ovaj drugi hram u nizini.

Da bi se prišlo glavnom hramu, nakon kupovine ulaznice, treba prvo proći kroz jedan park koji ga okružuje i koji je zanimljiv zato što tu mogu da se vide i replike kamenih delova starinskih objekata, ali i zanimljiva vegetacija.

Muang Tam, park oko glavnog hrama

Muang Tam, replika zabata iz XI veka

Muang Tam, neobična stabla iz parka

A onda se priđe istočnom ulazu u glavni hram.

Muang Tam

Verica Ristic

Rođena sam i živim u Srbiji. Po profesiji sam slobodni prevodilac za engleski jezik, ali govorim i druge jezike (to JAKO pomaže na putovanjima). Zahvalna sam Univerzumu na svemu.

Beograd, Srbija

Prijavi se besplatno za Svuda pođi - priče sa putovanja

ili se prijavi preko RSS-a uz Feedly!